Navajo Technical University

Degrees and Programs

Certificate

Program Academic Department Total Credits Program Advisor(s)
Administrative Office Specialist School of Business 31 Phillip Quink
Automotive Technology School of Applied Technology 31 Steve Kollas
Commercial Driver’s License And Heavy Equipment Operator School of Applied Technology 33 Collins Woody
Construction Technology School of Applied Technology 35 Tom Bebo / Jones Lee
Counseling School of Nursing 33 Dr. Diana Mullet / Nancy Goodwin
Culinary Arts School of Applied Technology 46 Robert Witte / Brian Tatsukawa
Electrical Trades School of Applied Technology 37 Virgil House
Engineering Technician School of Engineering, Math, and Technology 32
Environmental Science and Natural Resources School of Science 32 Steven Chischilly / Dr. Abhishek Roychowdhury
Geographical Information Technology School of Engineering, Math, and Technology 34 Dr. Nsalambi Nkongolo
Information Technology Assistant School of Engineering, Math, and Technology 31 Mark Trebian / Duwayne Thomas
Legal Assistant School of Arts and Humanities 36 Robert Yazzie, J.D. / Lola Natay, J.D.
Mathematics School of Engineering, Math, and Technology 35 Dr. Carlos Paez-Paez / Shasha Han / Mohamed Illafe
Navajo Court Transcription / Interpretation School of Arts and Humanities 32
Nursing Assistant – Certified Nursing Assistant School of Nursing 32-33 Rachel Pacheco
Nursing Assistant – Pre-Associate of Applied Science in Nursing School of Nursing 38 Rachel Pacheco
Plumbing School of Applied Technology 35-36
Professional Baking School of Applied Technology 43 Melvina Jones
Welding School of Applied Technology 36 Christopher Storer

Associate of Arts

Program Academic Department Total Credits Program Advisor(s)
Counseling: Crisis Management & Suicide Prevention School of Nursing 63-64 Dr. Diana Mullet / Nancy Goodwin
Counseling: Substance Use Disorder School of Nursing 63-64 Dr. Diana Mullet / Nancy Goodwin
Criminal Justice   60
General Studies School of Arts and Humanities 62 Julie Bales

Associate of Applied Science

Program Academic Department Total Credits Program Advisor(s)
Accounting School of Business 60-61 Tilda Woody
Administrative Office Specialist School of Business 60-61 Phillip Quink
Automotive Technology School of Applied Technology 63 Steve Kollas
Building Information Modeling — (View Articulation Agreement) School of Engineering, Math, and Technology 62 Anusuya Vellingiri
Chemical Engineering Technology School of Engineering, Math, and Technology 61-62 Dr. Gholam Ehteshami
Construction Technology School of Applied Technology 66 Tom Bebo / Jones Lee
Culinary Arts School of Applied Technology 63 Robert Witte / Brian Tatsukawa
Energy Systems School of Applied Technology 61-62 Darrick Lee
Engineering Technology School of Engineering, Math, and Technology 62-63
Environmental Science and Natural Resources School of Science 63 Steven Chischilly / Dr. Abhishek Roychowdhury
Geographical Information Technology School of Engineering, Math, and Technology 62 Dr. Nsalambi Nkongolo
Information Technology Technician School of Engineering, Math, and Technology 61 Mark Trebian / Duwayne Thomas
Law Advocate School of Arts and Humanities 60 Robert Yazzie, J.D.
Professional Baking School of Applied Technology 60-61 Melvina Jones
Public Administration School of Business 63-64 Doug Capitan
Veterinary Technician School of Science 73-74 Dr. Germaine Daye

Bachelor of Arts

Program Academic Department Total Credits Program Advisor(s)
Business Administration School of Business 123 Christine Reidhead
Diné Culture, Language, and Leadership School of Diné Studies 125 Sharon Nelson

Bachelor of Fine Arts

Program Academic Department Total Credits Program Advisor(s)
Creative Writing School of Arts and Humanities 121 Anita Roastingear / Dr. Jennifer Wheeler / Eugene Hult
New Media School of Arts and Humanities 121 Aanor Louis

  Bachelor of Science

Program Academic Department Total Credits Program Advisor(s)
Animal Science School of Science 122 Dr. Germaine Daye
Biology School of Science 121-122 Dr. Irene Anyangwe / Dr. Palmer Netongo
Chemistry School of Science 121 Dr. Thiagarajan Soundappan
Computer Science School of Science 121-122 Dr. Frank Stomp
Early Childhood Multicultural Education School of Business  122 Kelly Dineyazhe-Hunter / Dr. Cheryl Tom
Electrical Engineering School of Engineering, Math, and Technology 129 Dr. Peter Romine / Dr. Sundaram Arumugam
Environmental Science and Natural Resources School of Science 123 Steven Chischilly / Dr. Abhishek Roychowdhury
Industrial Engineering School of Engineering, Math, and Technology 122 Dr. Ramoni Monsuru
Mechanical Engineering School of Engineering, Math, and Technology 123 Dr. Yogesh Singla / Dr. Prosun Roy

Master of Arts

Program Academic Department Total Credits Program Advisor(s)
Diné Culture, Language, and Leadership School of Diné 36 Sharon Nelson

Master of Science

Program Academic Department Total Credits Program Advisor(s)
Master of Science in Electrical Engineering School of Engineering, Math, and Technology 36 Dr. Peter Romine, Ph.D.
Master of Science in Management Information Systems (MS/MIS) School of Engineering, Math, and Technology 36 Dr. Coleen Arviso
Master of Science in Industrial Engineering School of Engineering, Math, and Technology 33  

Doctor of Philosophy

Program Academic Department Total Credits Program Advisor(s)
Diné Culture and Language Sustainability School of Diné 66